fbpx

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası önerilerin temel mantığı burnunuzda ve yüzünüzde basınç artışından kaçınma fikrine dayanır.

 • Yaklaşık 4-5 gün süreyle başınız yaklaşık 45 derece dik olacak şekilde yatın (yatarken 2 veya 3 yastık kullanmanız yeterlidir), yan yatabilirsiniz fakat burnunuz yastığa temas etmesin, hapşırırken ağzınız açık hapşırın.
 • Burnunuzun dışında bant ve üstünde plastik bir koruyucu vardır, içinde ise burun tünelini açık tutan ve  destekleyen silikon birer tüp olabilir, bunları çıkarmaya çalışmayınız. Splintlerin alınması ağrısız bir işlemdir ve alınacakları zamanı asistanımız size bildirecektir.
 • Alçınız suya dayanıklıdır fakat özellikle ilk 3 gün burun içine musluk suyu kaçmasın (burun içine sadece reçetedeki deniz suyunu kullanın). İlk 3 gün burun içine su kaçmayacak şekilde dikkatli yıkanın, sonra alçınız dahil 2-3 dakikalık kısa süreli, ılık su ile duş alabilirsiniz (banyo kısa tutulmalı, sıcak ve buharlı ortamdan kaçınılmalıdır). Kulak veya kaburga kıkırdağı kullandığımız revizyon hastalarımızda kıkırdak alınan bölge ilk 3 gün suyla temas etmemelidir, sonra duş alabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası ilk 1-2 gün burnundan kanla karışık akıntı olması normaldir. Burun deliklerinin önünde bu sızıntıları emmesi için küçük bir gazlı bez olacaktır, sızıntı bitene kadar ara ara kirlendikçe değiştirebilirsiniz.
  Ameliyatın 3. gününe kadar şişlikler bir miktar artabilir ve 3. gün sonunda düzelmeye başlar. Ameliyatta özenli çalışmamız sayesinde rahatsız edici şişlik, morluk beklemiyoruz ve bu nedenle de evinizde soğuk uygulama yapılmasını gerekli görmüyoruz, fakat tüm özenimize rağmen belirgin bir şişlik olursa yüzünüze soğuk ya da buz uygulaması yapabilirsiniz (saat başı 15-20 dakika yeterlidir).
 • Ameliyat sonrası ilk 1-2 hafta burundaki iyileşmekte olan bölgeler, kabuklar ve biriken akıntı nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. Burun spreyi ve nemlendirici damlaları düzenli kullanmanız bu süreci rahat atlatmanızı sağlayacaktır. İyileşme süresince bu tıkanıklık azalacak ve burun normal sağlığına kavuşacaktır. Ameliyat sonrası ilk bir ay çok sert burun temizliği yapılmasından kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası bir hafta süreyle aspirin gibi kanamayı arttırma riski olan ilaç kullanmayınız. Ameliyat sonrası bir hafta tütün ve alkol ürünleri tüketilmemelidir. Burunda beklenmedik yoğun bir kanama, yüksek ateş, beklenmedik bir ağrı olduğunda bizi bilgilendiriniz.
 • Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra tempolu yürüyüşlere başlayabilirsiniz fakat bir ay süreyle ağır spor yapmayın, burnunuza darbe almayın, sauna gibi yüzünüze kan akışını arttıran sıcak ortamlarda bulunmayın.
  Ameliyattan sonra 2 ay süreyle gözlük kullanmayınız, şişlik yoksa ertesi gün şişlik varsa 3. günden sonra lens kullanabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra 2-3 ay süreyle güneşten korunmak için 30 faktör veya üzeri güneş kremi göz altları ve burun bölgesini içerecek şekilde kullanınız. İlaçlar reçete olarak verilecektir, kullanımıyla ilgili hatırlatmalar aşağıdadır;
  – Ciproxin 750 mg antibiyotik, sabah akşam bir adet, tok karnına
  – Arveles tb, sabah akşam bir adet, tok karnına
  – Aerius tb, günde 1 adet
  – Sterimar burun spreyi, günde 3-4 defa burun içerisine sıkınız
  – Terramycin göz pomadı, burunda dikiş olan yere günde 2 kez sürün, sadece bir şerit
  sıkıp bırakın, dikişleri çekiştirmeyin
  – Arnica krem günde 2 kez göz altı cildine sürün
  – İliadin Nazal Sprey, silikon tüpler çıkınca burun içine günde 3 kez sıkın, toplam 5 gün
  kullanın
  – Nazal Nem Damla, günde 3 kez burun içine damlatın
  (Arnica Kremi ve İliadin Nazal Spreyi ameliyattan önce almanız ve ameliyat sabahı da yanınızda getirmeniz gerekmektedir, sabah odanızda dinlenirken kremi göz altı cildine sürüp, spreyi de burun içine sıkacaksınız)
Ara
Yol Tarifi