fbpx

Burun Estetiği (Primer)

Dr. Eren Taştan’ın cerrahi felsefesi “doğal fonksiyon ve estetik dengenin doğru kurulması” fikrine dayanır. Fonksiyon estetik için, estetik de fonksiyon için feda edilemez. Bu denge doğuştan güzel olan ve sağlıklı nefes alan burunlar örnek alınarak kurulabilir. İdeal burun anatomisi cerrahi olarak oluşturulduğunda en iyi sonuca ulaşılmış olur. İdeal sonucu milimetrik farkların belirlediği rinoplastide uzmanlaşmak için ise yıllarca süren çalışmaya, ince cerrahi yeteneklere ve gelişmiş estetik algıya ihtiyaç vardır.

Dr. Eren Taştan Burun Cerrahisinde Uzmanlaşmıştır.


İki tip rinoplasti vardır; açık teknik ve kapalı teknik. Aslında bunlar aynı ameliyatlardır, sadece burun iskeletine ulaşma yolları farklıdır. Rinoplasti felsefesini tam anlayamamış bir cerrah her iki yolda da başarılı olamaz. Ameliyat sonucunu belirleyen, sorunların detaylı analiz edilmesi ve burun iskeletine doğru cerrahi tekniklerin uygulanmasıdır. Dr. Eren Taştan kapalı ve açık teknik rinoplastide aynı derecede uzmanlaşmıştır ve burun iskeletine her iki teknikte de aynı cerrahi işlemleri uygulamaktadır. Hastanın tercihini de dikkate alarak en doğru yaklaşımın seçilmesine yardımcı olur.

Her burun farklıdır, anatomisi kişiden kişiye değişiklik göstermesi sebebiyle burun estetiği en zor, en karmaşık ameliyatlardan biridir. Burun ve yüz anatomisinin kişiye özgü olması, kişiye özel tekniklerin kullanılmasını gerektirir. Standart burun ve standart rinoplasti yoktur. Cerrahi tekniklerin hastaya göre kombine edilmesi çok tecrübe gerektirir. Burun cerrahisinde başarılı olmak cerrahın tüm zamanını, enerjisini özellikle bu alanda çalışmaya adamasıyla mümkündür. Bu temelde bir tercih meselesidir; “her işte çırak olacağına bir işte usta olmak” fikrinde vurgulandığı gibi, bir işte en iyi olmanın yolu sadece o işi yaparak bütün detaylara hakim olmaktan geçer. Bir cerrahın ürettiği işi en doğru değerlendirecek olan ise kendi bilimsel camiasıdır, bu alanda literatüre kazandırdıklarıdır. Dr. Eren Taştan fonksiyonel ve estetik burun cerrahisinde üç farklı konuda yeni cerrahi tekniği dünya literatürüne kazandırmıştır. Geliştirdiği cerrahi teknikleri ulusal ve uluslar arası birçok toplantıya davet edilerek anlatmaktadır.

Başarılı rinoplasti için; üç boyutlu düşünmeye, detaylı burun ve yüz analizi yaparak estetik ve fonksiyonel problemlerin belirlenmesine, tüm bunların çözümü için gereken cerrahi tekniklerin ayrıntılı olarak planlanmasına ihtiyaç vardır. Bu basamakları doğru olarak tamamlamak ise tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bir konuda uzman olarak doğulmaz, bu zamanla olur ve mevcut teknikleri en ince detayına kadar öğrenmeyi, tecrübeniz arttıkça özeleştiri yaparak hep daha iyinin arayışı içinde olmayı ve bu birikimlerle kendi yolunuzu, felsefenizi geliştirmeyi gerektirir. Hayatta herhangi bir işte gerçekten uzmanlaşmak için yaklaşık on yıllık tecrübeye ihtiyaç vardır. Dr. Eren Taştan uzun yıllardır çok çeşitli fonksiyonel ve estetik problemlerle karşılaşmış ve bunların çözümünde özgün cerrahi teknikler geliştirmiştir. Burun estetiği ve burun tıkanıklığı için sıkça ihtiyaç duyulan müdahaleler arasında burun ucu estetiği, burun ucu kaldırma, geniş burun ucu, eğri burun, burun kemeri, nazal septum deviasyonu (burun kemiği eğriliği), ve nazal valv darlığı (burun çatısı) gibi sorunlar sayılabilir.

Bütün bu problemler aslında daha önce başarısız burun ameliyatı geçirmiş burunlardaki sorunlara göre çok daha kolaydır ve temel burun cerrahisi tekniklerinin titizlikle uygulanmasıyla başarılı sonuçlar elde edilir. Fakat daha önce burun ameliyatı olmamış, kolay, basit burun cerrahilerinde de detaylara çok dikkat ve özen göstermek şarttır. Burun milimetrelerin cerrahisidir ve en iyi sonuç ile sıradan bir sonuç arasında sadece milimetrik farklar vardır.

Dr. Eren Taştan Size En İdeal Sonucu Verir.

Dr. Eren Taştan rinoplastinin karmaşık bir ameliyat olduğunun bilincindedir ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için ameliyatta gereken her şeyi yapacaktır.

Dr. Eren Taştan, zorluk derecesine göre bir primer rinoplasti operasyonu (ilk defa burun ameliyatı olan) için ortalama 3 saat, sekonder (revizyon, daha önce başarısız burun ameliyatı olan) ameliyat için ortalama 4-5 saat süreyle titizlikle çalışarak sizin için en iyi olanı hedefler. Standart bir burun estetiği yapmak yerine, en ince detaylara odaklanarak kişiye özel cerrahi manevralar yapmasının amacı, ameliyatınızda en iyi sonucu elde etmek ve bunun son ameliyatınız olması için gereken emeği harcamaktır. Güzel burun bakınca doğal görünen ve dokununca da esnek, doğal hissedilen burundur. Basit gibi görünen “dokununca esnek, doğal hissedilen burun ucu” elde etmek için, cerrahın kestirme yollara sapmadan, burun ucu destek mekanizmalarını sabırla yeniden kurması gerekir. Dr. Eren Taştan, ameliyatta yapılan her manevranın, her milimetrik dokunuşun uzun dönem sonuçları olduğunu savunur ve cerrahi teknik detayları bunun bilinciyle uygular. Ameliyat, ancak sağlıklı nefes alan, doğal ve güzel burun hedefine ulaşıldığında bitmiş olur.

Rinoplasti yeni bir kuvvet dengesi kurma işlemidir ve doğru cerrahi manevralar yapıldığında ameliyat masasında ne ise uzun dönem sonucu da odur. Ameliyat sonrası bu detayların oturması ise 6-12 ay kadar sürecektir. Uzun dönem sonucun en iyi olması için, burnunuzda tam bir iyileşme sağlanana kadar Dr. Eren Taştan sizi takip ederek gerekli tavsiyeleri, uygulamaları yapacaktır.

Dr. Eren Taştan standart estetik anlayış yerine, her burnun ve yüzün kişiye özgü olduğu fikrini benimser. Kişiye özel burun, yüz hatları dikkate alınarak cerrahın milimetrik dokunuşlarıyla oluşur ve yüzün karakterini ifade eder.

“Burun parmak izi gibidir; kişiye özgüdür ve yüzün karakterini ifade eder”.

Sosyal yaşantımızda yüz yüze iletişim kurarız; burun her yönden, özellikle de ön bakışta mutlaka doğal ve güzel görünmeli, yüz hatlarına da uyumlu olmalıdır. Gerekli olduğunda alın, çene gibi bölgelerdeki zayıflıklara müdahale edilerek yüz hatlarıyla daha güzel bir uyum sağlanacaktır.

Hekim ve hasta farklı estetik anlayışları olan iki ayrı bireydir. Dr. Eren Taştan önemsediğiniz tüm detayları dikkatlice dinledikten sonra sizin yüzünüzü bir bütün olarak ele alır. “Yüz hatlarıyla uyumlu olan burun güzeldir” fikrinin net olarak anlaşılmasını sağlamak için hasta görüşmesine uzun zaman ayırır. Dr. Eren Taştan burun ve yüzünüze özgü anatomik yapılar ve cilt kalınlığını dikkate alarak bilgisayarda fotoğraf analizini sizinle birlikte yapar; beklentilerinizi tüm detaylarıyla dinleyerek gerçekçi olan en sağlıklı ve ideal sonucu size anlatır. Bu analizin temel amacı “burun yüzün karakterini ifade eder” felsefesinin hasta tarafından anlaşılabilmesini sağlamaktır. Aslında ameliyatınız size özgü olan bu ifadeyi oluşturmak için yapılmaktadır.
Ara
Yol Tarifi